تبلیغات
دانش آموزان دبیرستان شاهد شهید مدرّس منطقه 12 تهران - تاریخچه دبیرستان مدرس
دانش آموزان دبیرستان شاهد شهید مدرّس منطقه 12 تهران
وبلاگهای دانش آموزان دبیرستان شاهد مدرس

لینکدونی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تاریخچه دبیرستان مدرس

مدرسه کامیونتی در اصل یک مدرسه شبانه روزی برای کودکان مبلغان مذهبی وابسته به کلیسای مشایخی پروتستان از ایالات متحده بود که در ایران مقیم بودند و از سال 1830 در ایران حضور داشتند .

تاریخچه

مدرسه تبلیغ مذهبیبه صورت خودجوش و کم کم  از آغازدهه 1900 در همدان در غرب ایران تأسیس شد و از یک مدرسه شبانه روزی به یک مدرسه عادی تغییر یافت . در دهه 1930 به دلایل لجستیکی به خیابان قوام السلطنه ایران انتقال یافت که در این زمان تقریباً بیش از 200 دانش آموز داشت . در دهه 1950 تنها شمار اندکی دانش آموزان فرزندان مبلغین مذهبی بودند و شمار ایرانیان و دانش آموزان افزوده شد . در آن زمان به آن به طور عمومی مدرسه امریکایی ها گفته می شد . زیرا به دانش آموزان انگلیسی تدریس می شد و فرانسه و فارسی به عنوان زبان دوم آموزش داده می شد . کلاس ها از دوشنبه تا پنج شنبه ها برگزار می شد . به جز امریکایی ها بیشتر دانش آموزان به دو یا تعداد زبان بیشتری صحبت می کردند . در دهه 1900 ودر زمان احمد شاه قاجار به دلایل سیاست های بازرگانی استعماری گروهی که بخش بزرگی آنان از انگلستان بودند از ایران رانده شدند . برخی از رانده شدگان شامل کارمند سوئدی ژاندارمری و کارمندان روسی تشکیلات قزاق که ارتش ایران را ساخته بودند می شدند . آن قزاق ها دقیقاً شبیه قزاق هایی بودند که رضا شاه برآنان برتری یافت . حضور امریکایی ها در آن زمان بسیار در ایران کم بود و بیشتر شامل مبلغان مذهبی می شد . مبلغان مذهبی کلیسای پروتستان رابطه ظریفی با حکومت ایران برقرار کردند که موجب شد تنش حاصل از تأسیس این مدرسه و فعالیت های آن مه منجر به حساسیت های اسلامی شود کاهش یابد .

کالج جدید

پس از نزدیکی دوران رضا شاه ، تأثیر و حضور روسیه و انگلیس به علت امتناع شاه از استفاده راه آهن توسط متفقین افزایش یافت در نتیجه او از سمت خود معزول و در ازای فرزندش به افریقای جنوبی تبعید شد . این سه ماه پس از حمله نازی به شوروی اتفاق افتاد . ارتش خلیج فارس امریکا در این شرایط به علت خطرناک بودن سایر مسیر ها دستور گرفت که از ایران به عنوان مسیر مکانیکی حمله به اتحاد شوروی استفاده نماید . در سال 1945 تعداد 000/150 مخلوطی از کامیون ، جیپ ، هواپیما و حتی موتور های سوختی از بندر خرمشهر به قزوین به وسیله کامبون و و به تهران با قطار حمل شد . در سال 1943 متفقی برای اندازه گیری اهمیت تهران در جنگ جهانی در کنفرانس تهران حضور یافتند . در طول جنگ بیمارستان مبلغین مذهبی پروتستان که بعد ها به مدرسه تبدیل شد توسط نیرو های نظامی به عنوانبیمارستانی نظامی اشغال شد . پس از جنگ و افزایش حضور امریکا در ایران که به معنی افزایش امریکایی ها در ایران بود کامیونتی تنها مدرسه شهر برای آموزش کودکان بود .

ژنرال نورمن شوارتسکف که برای جنگ خلیج فارس مشهور است در سال 1950 و 1951 با دو خواهرش سلی و روت در کامیونتی تحصیل کرده اند . پدر او نیز که پیش از فرمانده بزرگراه در نیوجرسی بود در اوایل دوران ترومن طرحی برای اجرای ژاندارمری ایرانیان اجرا نمود . شوارتز در زندگی نامه خودنویسش دوران پسری در ایران را مجذوب کننده توصیف می کند . آن شامل قصه های هزار ویکشب ، چادرنشینی ، شتر ها و کاخ ها بود که بیشتر آنها در دهه 1960 ناپدید شد .

برنامه چهارم رئیس جمهور ترومن فشار بسیار زیادی بر کامیونتی وارد نمود زیرا تعداد زیادی دانش آموز امریکایی را به آن آورد . آن همچنین موجب شد روابط ایران و امریکا نزدیک تر شود و نشانه های رشد اقتصادی نمایان شود . بسیاری از ایرانیان تحریک شدند که فرزندان خود را به غرب بفرستند .

در اواخر دهه 1940 مدرسه از محل آن در خیابان قوام السلطنه به محل معروف آن به نام کوچه مریضخانه انتقال یافت . مدرسه جدید ، محل قدیمی بیمارستان مبلغان مذهبی پروتستان در طول جنگ جهانی دوم بود و فرح دیبا ملکه ایران در آنجا متولد شده بود .

 مدرسه سرانجام توسط ریچارد ایروین در سال 1952 به صورت اجاره به مبلغان مذهبی بازگردانده شد . ساختمان بزرگ سایه دار آن شامل چند قسمت می شد که یک کلیسا ، محل پیاده روی و حوضی که با قورباغه پر شده بود شامل آن می شد .  

افزایش جراحات

در سال 1967 جمعیت ایرانیان در مدرسه به نصف رسیده بود و اکثریت غیر مسیحی بودند . اگرچه جو مدرسه خیلی آزادمنش و مداراآمیز بود مبلغان مذهبی پروتستان فکر کردند که امتیاز مدرسه باید از سرگردانی خارج شود . در این زمان اقای ایروین و خداداد فرمانفرمائیان طی ملاقاتی به این نتیجه رسیدند که مدرسه باید به یک مدرسه بین المللی ارتقا یابد و به صورت یک کالج سکولار مقدماتی ایفای نقش نماید . آنها یک کمیته حل اختلاف جهت کاوش در راه های ممکن تشکیل دادند .

نیاز به مدرسه بین المللی به شدت احساس می شد و یک منبع طبیعی برای تعارض و غوغا بود . در آن زمان کلیسای کوچک داوطلبانه بود و نیاز به کلاس های انجیل بود . مدرسه بسیار آزاد و مدارا کننده بود و مبلغان مذهبی به هر حال ناراحت بودند . مدرسه به طور کلی تبدیل به یک مدرسه سطح بالا برای ایرانیان شده بود . گروه مبلغان واکنش منفی خود را نسبت به ارتقا مدرسه به یک مدرسه بین المللی نشان دادند . به سرعت در سال 1967مدرسه ایران زمین توسط آقای ایروین و فرمانفرمائیان تأسیس شد و آقای ایروین برای مدیریت ، به آن مدرسه رفت . این انفصال منجر به بی میلی و جریحه داری احساسات در سال های آخر شد . خانم سحاکیان یک از برجسته های مدرسه به مدرسه ایران زمین رفت و خانم امین در کامیونتی ماند .

بعد از عزیمت آقای ایروین گروه مبلغان آقای داگلاس هیل را به عنوان رئیس انتخاب کردند . مشکلات طبیعی که برای آقای هیل چندان ناآشنا نبود مدرسه را در مسیر یک مدرسه بین المللی سکولار قرار داد . ثبت نام فرزندان نظامیان امریکایی به شدت افزایش یافت ، همان کاری که بازرگانان و دیپلمات ها انجام دادند . سرانجام مدرسه امریکایی های تهران توسط ارتش امریکا برای پرسنل این سازمان در تهران تأسیس شد . جمعیت امریکایی های مقیم ایران در نقطه اوج خود در حدود 000/70 نفر بود .

معنویت مدرسه

یکی یک بار گفت مدرسه کامیونتی آزمایشگاه دموکراسی است . در کنار امریکایی ها بسیاری دانش آموزان ایرانی ، اروپایی و از خاورمیانه بودند که خانواده هایشان موقتاً در تهران زندگی می کردند . والدین آنها از دیپلمات ها ، تبعیدی ها ، نظامیان ، متخصصین و پرسنل شرکت نفت بودند . CHS اعلام کرده است که 28 ملیت و 8 مذهب با یکدیگر درس می خواندند . مسیحی ، یهودی ، مسلمان ، مسلمان ، زرتشتی و سینک در کنار هم بدون مشکل مخلوط شده بودند . 

در بالای درب ورودی با خط نستعلیق فارسی آیه 8 از سوره 32 انجیل یوحنا نوشته شده است : You shall know the truth and the truth shall make you free . اگر همانگونه که به شما گفته ام زندگی کنید شاگردان واقعی من خواهید بود ، حقیقیت را خواهید شناخت و حقیقت شما را آزاد خواهد ساخت . بعضی از دانش آموزان که در سازمان ملل بودند که مربوط به تابعیت کشور هایی خاص می شدند سرود معنوی سازمان ملل که به سرود صلح مشهور بود که توسط آهنگساز فنلاندی jean sbelius  ساخته شده بود می خواندند . امکانات مدرسه در محل جدید بهبود یافت اما در 1970 یعنی 1357انقلاب اسلامی پیروز شد و این مدرسه تعطیل شد . کلاس 1979 آخرین کلاس و آخرین جشن فارغ التحصیلی در جون همان سال بود .پس از آن این مدرسه به دبیرستان شاهد شهید مدرس تبدیل شد كه از آن دوره تاكنون آقای نام آور و آقای عباسعلی الیاسی مدیریت مدرسه را برعهده گرفتند. این مدرسه از مدارس موفق شهر تهران و دارای پرسنلی خوشنام و توانا بوده است.

فارغ التحصیلان این مدرسه سمت های مهمی در نظام جمهوری اسلامی دارا هستند و اكثریت دانش آموختگان مدرسه دانشجویان برتر دانشگاههای كشور هستند. و بسیاری از آنان در جاهای مختلف ایران و برخی نیز در خارج از كشور افراد موفقی هستند.

برخی از دبیران این مدرسه عبارتند از: آقایان كاظم كاظمی، اصغری در ادبیات اشكبوس(در عربی) كسرایی(دبیر سابق عربی) غفاری، ابراهیمی،عبدوس(ریاضی)، پیروزمند(زیست شناسی)، بشار( تاریخ و جغرافی و اجتماعی)، موسوی و مهاجر (دینی)، اخلاقی و ملكی(فیزیك) رحیمی و هورفر( شیمی)،انگلیسی(محسنی و مرحوم برومند)و ... 


رضا
سه شنبه 26 فروردین 1393 11:29 ب.ظ
با سلام
مسلما تاریخچه مدزسه قبل از انقلاب بسیار جالب است اما متاسفانه هیچ اشاره ایی به سالهای پس از انقلاب -شهدای عزیز دانش اموز که از افتخارت مدرسه - دبیران عزیز که در وبلاگ شما فقط نام تعداد اندکی باقی مانده -فرزندان عزیز شهدا که در این مدرسه درس خوانده اندو هرکدام در بخشی از این مملکت افتخار افرین هستند هیچ اشاره ایی نشده است
پاسخ عادل اشکبوس : سلام و احترام. خوب بود شما اگر می توانستید این کار را انجام می دادید. ثواب دنیوی و اخروی دارد.
امید رضایی
یکشنبه 22 اردیبهشت 1392 10:00 ق.ظ
سلام. سرگذشت زیبایی بود.من سوم راهنمایی ام امدوارم دبیرستانم اینجاباشد.{باتشکر}
پاسخ عادل اشکبوس :
ان شاء الله
شیروانی
شنبه 24 فروردین 1392 01:41 ب.ظ
میشه لطفاً راجع به کادر آموزشی این دبیرستان توضیح بدید برای ثبت نام پسرم میخوام اقدام کنم
پاسخ عادل اشکبوس :
سلام ببخشید دیر شد.
مهدی
سه شنبه 23 آبان 1391 08:00 ب.ظ
با سلام
ای کاش تحقیق و تدوین تاریخچه این مدرسه را ادامه می دادید . مدرسه ای که بهترین مدیران و معلمان را جذب کرده بود و در طول سالهای دفاع مقدس شهدا و جانبازانی را تقدیم انقلاب کرد .
شاپورزاده
پنجشنبه 12 مرداد 1391 05:40 ق.ظ
خیلی جالب بود حتی سال های گذشته که در آنجا درس میخوندیم اینقدر در مورد دبیرستانمون نمی دونستیم و معلمانمان هم چیز زیادی نمی دونستند با تشکر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

مسؤولیت محتوای وبلاگها با خود دانش آموز است .
مدیر وبلاگ : عادل اشکبوس

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • آیا داشتن چنین وبلاگی که آدرس دیگر وبلاگ های هم مدرسه ای های شما در آن باشد ، سودمند است ؟
نویسندگان